Historia Tučepi

Church St. Jure

Obecnie wieś Tučepi (Tucepi) jest uznawany za popularnym miejscem turystycznym w przewodnikach nowoczesnej chorwackiej i podróżujących europejskich.

Jednak dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu, Tucepi była osada dla czterech tysięcy lat.

Zachodu jego granice dotknąć miasta Makarska, jedyny ośrodek miejski o powierzchni nazwie Makarsko Primorje w chorwackich czyli Makarska Coastland. lub popularnie Makarska Riviera.

Imposine góra Biokovo stanowi północną granicę wsi.

Wioskach Tucepi: Podpec. Covici, Srida sela, Šimici i Podstup, wybudowany w tradycyjnym stylu śródziemnomorskim, są rozłożone na dużym obszarze nadmorskich zboczach wapiennych.

Bogate w naturalne źródła wodne, teren obfituje w tarasowych eardens, winnic i gajów oliwnych.

Nowoczesna wioska Tucepi, położony w południowej części obszaru. wzdłuż czterech kilometrów łagodnym, uprawianej brzegu kamienistej, ma swój dobrobyt w turystyce.Sama nazwa świadków miejsce jego długa historia wstecz do czasów prehistorycznych (Ilirów, 2000 pne -. 1-sze cent AD).

Jedna z hipotez concernine Illyrian pochodzenia oraz znaczenie toponym oparta jest na zachowanych starych elementów iliryjskich w języku albańskim, które oznacza "wioski u źródła".

Zarówno toponimów i archeologiczne punkt do wniosku, że wieś była zamieszkana w ilyryjskie razy: hillforts w suchym konstrukcyjna z typowymi kurhanów (starożytne kurhany) na ich wierzchołkach. Wszystkie nazwy mieszkańcy dali do tych hillforts oznaczałoby samo: teren, na którym stał buildine. Więc vou znajdziesz Gradine (na zboczach wzgórza Sutvid), Gomile (w miejscowościach Sutvid i Ravnice), Gradac (nie daleko od brzegu morza), i Grad (powyżej drogi prowadzącej z Srida Sela do Podpeći.

Najstarszy znaleźć świadkami istnienia osady jest nekropolia na soutb zboczach wzgórza Sutvid, który pochodzi z okresu starożytności (Rzymian, 1. cent.AD-6-sze c.AD). Na początku XX wieku stelach kilka (pionowe kamienne płyty, stosowane jako zabytki) z wygrawerowanym napisem, ludzkich grobów szkieletowych, różnych darów grobowych i kilka okazów monet rzymskich (2nd cent. AD-4th cent. AD) zostało znalezionych na samym miejscu.

Wschodzie wzgórza Sutvid, w pobliżu drogi łączącej strefy przybrzeżnej z inlands, jest miejscem Okrumbica. Liczne archeologiczne ślady jak pozostałości murów zaprawy, tegulae (płytki), fragmenty ceramiki i różnych ot na włócznię żelaza, przedstawić dowody potwierdzające, że koniec starożytności osada mogła istnieć na miejscu.

Miejsce Javorak obejmuje szerszy obszar wokół skrzyżowania, które łączą lokalne drogi między Covici i Podpec. Jego pozycja i przypadkowe odkrycie monet, ścian i nekropolii wykonane słynny wenecki podróżnik i autora podróżniczej "Viaggio w Dalmazia" (Wenecja, 1774) Alberto Fortis (1141/03) doszedł do wniosku, że stanowisko może mieć była miejscem późnej starożytności Laurentum opisanym przez, Prokopa, bizantyjski historyk. (500 -? 565 AD)

Oprócz miejscowościach wspomniano powyżej, istnieją inne, które stanowią kolejny dowód ciągłości życia w rejonie Tucepi.

Jeden z nich, kościół zwany Crkva Gospina rodenja (kościół Matki urodzenia Ladys) znajduje się na miejscowym cmentarzu w południowo-wschodniej części, powyżej przybrzeżnej autostrady).Drugi, zwany Crkva Svetog Jure (St. George'church). położony w południowo-zachodniej części wsi, otoczony jest przez współczesnego kompleksu hotelowego.

Kościół St.George 's został zbudowany w 1311 i został zachowany jako jednonawowy romańsko-gotyckim budynku z półkolistą absydą. We wnętrzu kościoła krzyże everal konsekracji, urządzone w farbie, zostały zachowane, jak również. Został dokładnie zbadany przez archeologów i konserwatorów, AAS kościół całkowicie odnowiony w roku 1992 i 1993.Strona prezentuje różne okresy rozwoju: Early Roman Villa Rustica (1st - 2nd cent AD.) Późne Oratorium Antyk, Middle Ages church z nekropolii, a 1/17 coenobium w. załącznik dodany później do południowej części budynek.

Szczycie wzgórza Sutvid jest prehistoryczne z fundamentami kościoła St.Vid 's. Przypuszcza się, że Chorwaci, w momencie rozliczania tego obszaru w siódmym wieku, czcili ich pogańskiego boga Svevid na miejscowości wspomniane. Po ustaniu ochrzczony zwrócili pogańskiej świątyni do kościoła chrześcijańskiego.Kościół Narodzenia Matki Bożej został wybudowany w 1703 jako jeden budynek jednonawowy posiadające wszystkie cechy Dalmacji prowincjonalnego baroku. W trzęsieniu ziemi w 1962 r. kościół został poważnie uszkodzony, więc został zdemontowany i przywrócony do pierwotnego stanu.

Rozłączaniem barokowy kościół, kilka dekoracyjnych elementów architektonicznych wczesnego kościoła chrześcijańskiego dnia między piątym a szóstym wieku znaleziono w foundations.In przedniej fasadzie zachodniej istnieją cztery średniowieczne tabletki z wygrawerowanym characterictic dekoracji plastycznejokres: reprezentacja miecz i tarczę z róży lub pół księżyc i Noss po całej tabletce. Na miejscu znajduje się także stele (1st cent. AD), który stanowi najstarszy pomnik nagrobny w obszarze Riwiery Makarskiej.

Wcześniej przypuszczano, że stela mogło grób kamień z weneckiego doge Pietro Candiano I, który zginął w bitwie morskiej z Neretvanians 18 września 887, niedaleko od miejscowości.Wiele z rzymskiego tegulae, oznaczone producenta uszczelnień, antykami, późnych ceramiki antyczne, średniowieczne i późnego średniowiecza i stwierdza szkła, monety, kolczyki, i innymi przedmiotami metalowymi z okresu od X do XVII wieku, są dowody na długie i burzliwe przeszłość Tucepi. W tym samym czasie. Życie się dzieje nie tylko na wybrzeżu, ale także w wioskach na zboczach góry Biokovo.Faktem jest świadkiem bv szczątki fundamentów kościoła św Marcina z nekropolii na terenie Grebišce, w północno-zachodniej części wzgórza Sutvid. Jako fundamenty pokazują, budynek ma orientację wschód-zachód, jest wyłożony płytkami z kamienia bv miejscowych kamieniarzy.Apsyda jest prostokątny z zewnątrz i półokrągłe od wewnątrz, który odpowiada ze stylem wielu XI i XII-wiecznych kościołów w Dalmacji.

Przez późnym średniowieczu obszar ten był panował przez władców bośniackich, co potwierdzają w Karcie Kreševo, wydany w dniu 12 sierpnia 1434 przez Juraja Vojsalic. To właśnie w tej Karcie, że wieś Tucepi wspomniano po raz pierwszy.Dokument ten został napisany w języku chorwackim i alfabetu bośniackich (wariant cyrylicy). Od końca XV wieku do końca wieku XVII Coastland rządził przez Turków. Później, w XVIII wieku, choć Venetian reguła hed ustanowiono. miejscowi ludzie, mieszkający w strefie przygranicznej, używane do udziału na weneckie - Tureckie wojny

Okres ten charakteryzuje

przez wojny i spory graniczne, pozostawił kilka obiektów fortyfikacyjnych, zwykle nazywane wieże, z typowych cech lokalnych stylów budowlanych. Wszystkie wieże znajdują się w szerszym zakresie Gornji Tucepi.Saric wieża znajduje się na skale, która wystaje z podnóża Biokovo.Bušelic Wieża ma podobne stanowisko, ale jest bliżej do wioski Srida Sela.Lalic wieży, znajduje się w miejscowości, otoczony jest farmand mieszkalnych - budynków. Z widokiem na wieś od strony północno-zachodniej, nad wioską Podpec istnieje urwisko z pozostałościami fortyfikacji i obiektów mieszkalnych budowanych w technologii suchej ścianie.

W tych trudnych czasach mieszkańcy Tucepi udało się zbudować Katarzyny (w 1541), który znajduje się powyżej wioski Šarici. Jest wbudowany w romańskiej transenna na jego fasadzie zachodniej, a tam jest kaplica o tej samej nazwie, w pobliżu kościoła. zbudowane później niż do kościoła. Ludzie mówią, że dzisiejsza teren kościoła św Rocha, powyżej starej plebanii (1730), kiedyś miejsce kościoła parafialnego św Antoniego, który został zbudowany w 1602, odnowiony kilka razy, i całkowicie zniszczony przez pożar w 1891 roku.Budowa nowego kościoła parafialnego, który był pod wezwaniem św Antoniego z Padwy, rozpoczęła się w 1898, w części wsi zwanej Srida sela, został konsekrowany w 1901 roku. Ten duży i imponujący budynek, dominuje wieś Gornje Tucepi, został zbudowany w stylu klasycznym z wnętrzem marmurkowy; ołtarze barokowe zostały wniesione od starego kościoła parafialnego

Kościół św Nikola Tavelic, wybudowany w 1989 roku. i znajduje się w pobliżu nadmorskiej autostrady w części wsi zwanej Kraj, jest najnowszy budynek kościoła w Tucepi. W nadmorskich okolicach miejscowości znajdują się trzy barokowe w stylu country-domy, pochodzący z XVIII wieku, zbudowany przez członków zamożnych rodzin szlacheckich z Grubišic, Ivanisevic i Kacic.Najbardziej imponująca country-house, który należał do Grubišic opat Klement, został przekształcony w hotel, jest dzisiejszy hotel "Kaštelet".

Grubišic rodzina zbudował kościół św Michała w wiosce Podpec. Don Klement Grubišic (don, tytuł kapłana w Dalmacji i Włoszech od łacińskiego Dominus), wybitny intelektualną, została również wymieniona w ewidencji Alberto Fortis podróżą. Niektóre fakty historyczne i trochę wyobraźni można uzasadnić twierdzenia, że don Klement Grubišic.silna osobowość o wszechstronnym umyśle, przyjmując jego przyjaciół w jego Countryhouse, mógł podwaliny współczesnej wioski Tucepi na wybrzeżu. Jego wybitnych lokalnych i zagranicznych gości, powitani z otwartymi ramionami przez ich erudycji gospodarza, używane do przewożenia swoje wrażenia z Tucepi na całym świecie.

Tučepi apartments accommodation

Apartments MATIĆ
A3 A3 A4 A6
www.tucepi.net/matic

VILLA VINKA
Apartments - Rooms - Pensions
Wwww.tucepi.net/villa-vinka

VILA NELA Apartments:
A3 A3+1 A3+1 A3+1 A4 A4 A4 A4 A4 A2+2 A5
www.tucepi.net/vila-nela

Apartments ŠARIĆ
A2 A4 A6+3
www.tucepi.net/saric-leon

Apartments Rooms MENDEŠ
A2 A2+1 A2+1 A3+1 A3+2 A3+2 A3+2 A3+2 bedroom
www.tucepi.net/mendes

Apartments ŠEVELJ MAJA
A2+1 A2+1 A2+2 A2+2 A4+2 A4+2
www.tucepi.net/sevelj-maja

Apartments Rooms BUŠELIĆ
A2+2 A3 A3 A3 A4+2
www.tucepi.net/buselic

Apartments PAŠALIĆ MARIJA
A2+1 A2+1 A2+1
www.tucepi.net/pasalic-bogomir

Apartments ŠARIĆ SANDRA
A4+1 A6+1
www.tucepi.net/saric-sandra

Apartments, rooms JANKO JOSIP
A2+1 A8+2
www.tucepi.net/janko

Apartments JASNA ŠIMIĆ
A2+2 A2+2 A2+2 A3+1 A4 A5 A5+1
www.tucepi.net/simic-jasna

Apartments MATKO ŠEVELJ
A4+1 A5+1
www.tucepi.net/sevelj-matko

Apartments MARIN KOVAČEVIĆ
A4 A2+1 A4+1 Deluxe
www.tucepi.net/kovacevic

Rooms ANITA MIJAČIKA
bedroom/Zimmer bedroom/Zimmer
www.tucepi.net/mijacika-anita

Apartments IVO MRAVIČIĆ
A2+1 A3+1 A2+2 A4+2 A4+2 A4+2 A4+2
www.tucepi.net/mravicic

Apartments FRANE ČOBRNIĆ
A2 A2+2 A2+2 A4 A4 A4 R2
www.tucepi.net/cobrnic

Apartments NARDA ČOBRNIĆ
A2+1 A2+1 A2+2 A4 A4 A4
www.tucepi.net/narda

Apartments IVO I ANKA ČOBRNIĆ
A2+1 A2+1 A2+1 A3+2 A4+2
www.tucepi.net/ivo

Apartments RUŽA ŠARIĆ
A2+2 A3 A4
www.tucepi.net/ivan

Apartments IRENA ČOVIĆ
A2+1 A2+2 A8+2
www.tucepi.net/irena

Apartments MATILDA
A3 A3+1 A3+1 A4 A5 A7 A8
www.tucepi.net/matilda

Apartments VILLA FINA
A2+1 A4+1 A5+1 Deluxe A6+1 A2+1 rooms
www.tucepi.net/vila-fina

Apartments ASTRID & NIKŠA VISKOVIĆ
A2+2 A4+2 room
www.tucepi.net/astrid

Apartments MARIJA & FRANE MRAVIČIĆ
A2 A2+1 A2+1 A2+1 A4+1
www.tucepi.net/mravicic-marija

Apartments TONKA & IVAN ČOVIĆ
A2+2 A3+2 A3+2 A4+1 AC/SATV
www.tucepi.net/covic

Apartments JOLANDA VISKOVIĆ
A2+1 A2+1 A2+1+1 A2+1+1 A4+1
www.tucepi.net/viskovic

Apartments ČOVIĆ MARINKO
A2 A2 A2+2 A2+2 A4
www.tucepi.net/marinko

Apartments SANDRA ČOVIĆ
A2+1 A2+1 A4 A4+1 A4+1 rooms
www.tucepi.net/sandra

Apartments GUJINOVIĆ
A2+1 A2+2 A2+2 A2+2
www.tucepi.net/gujinovic

Apartments VISKOVIĆ
A2+1 A2+1 A2+1+1 A2+2 A4+1 rooms
www.tucepi.net/marija

Apartments SMILJKA
A2 A2+1 A2+1 A2+3 A3+2 A3+2
www.tucepi.net/smiljka

Apartments BISER
A2+1 A2+2 A2+2 A2+2 A2+2 A2+2 A4+1 A4+1
www.tucepi.net/biser

Apartments GOLUB
A2 A2+1 A2+1 A4+1 A4+1
www.tucepi.net/golub

Apartments Villa LILI
A2 A2+1+1 A2+1+1 A2+2 2+2+1
www.tucepi.net/lili

Apartments VANJA
A2+1 A2+1 A4 A4+1 Deluxe
www.tucepi.net/vanja

Apartments PAVICA ĐORĐEVIĆ
A2+2 A2+2 A2 A2+2 A2+2 A2 A2+2 A2+2 A2 AC/SATV
https://www.tucepi.net/pavica

Apartments ŽENJA
A2 A2 A2 A2+1 A2+1 A2+2 A2+2 A3+2 A4+1 A4+1
www.tucepi.net/zenja

Apartments Villa ŠIMIĆ
A2 A2 A2 A3+2 A3+2 A3+2 A3+2
/www.tucepi.net/simic

Apartments MERI
A2+2 A4 A2
www.tucepi.net/MERI

Apartments BOGO
A6+1 A4+1 room
www.tucepi.net/sevelj-bogo

Apartments MIHALJEVIĆ
A2 A2+1 A2+1 A2+1 A2+1 A4+1 A4+1 A4+1
www.tucepi.net/mihaljevic

Apartments DIANA
A2 A2+1 A4+2
www.tucepi.net/diana

Apartments IVANA
A2+2
www.tucepi.net/ivana

Apartments Villa VARVODIĆ
Deluxe bedrooms/Zimmer Restaurant
www.tucepi.net/varvodic

Apartments MARKO
A2+1 A2+1 A2+2 A2+2 A3+2
www.tucepi.net/marko

Apartments MILANA
A2 A2 A2+1 A2+1 A2+1 A2+1 A2+1 A3 A6+1
www.tucepi.net/milana

Apartments VITLIĆ
A2 A2 A2+1 A2+1 A2+1+1 A3+1 A6+2 rooms
www.tucepi.net/vitlic

Apartments KAMENA
A2+1 A2+1 A2+1 A2+2 A3+2 A4+2
www.tucepi.net/kamena

Apartments LUKETINA
A3 A3+1 A3+1 A3+1 A3+1 A3+2 room
www.tucepi.net/luketina

Apartments MURTELA
A2 A2+1 A2+2 A2+2 A2+2 A5+2
www.tucepi.net/murtela

Apartment ARIJANA
A2
www.tucepi.net/arijana

Apartments RIVA
A4+2 A4+2
www.tucepi.net/riva

Apartment MARINO VISKOVIĆ
A2+2
www.tucepi.net/marino

Apartments MARKO ŠEVELJ
A2+1 A2+2 A2+2 A4+1 bedroom
www.tucepi.net/sevelj

Apartments PLAŽA
A2 A2+2 A2+2 A2+2 A2+2 A2+2
www.tucepi.net/plaza

Apartments MIA
A2+1 A2+1 A2+1 A3+2 A4 A4 A4+1 A4+1 A4+2
www.tucepi.net/mia

Apartments MILKOVIĆ
A2+1 A2+2 A2+2 A4+1
www.tucepi.net/milkovic

Apartments DIVA
A2+1(+1) A2+2
www.tucepi.net/diva

Apartments DRAŽEN PAŠALIĆ
A2+2 A2+2 A2+2 A4
www.tucepi.net/pasalic

Apartments Villa 750
A2+1 A2+1 A2+1 A4
www.tucepi.net/knezevic

Apartments SVETO
A2+2 A2+2 A2+2 A3+2 A3+2 A4+2
www.tucepi.net/sveto

Apartments PANDŽA
A2+1 A2+2 A2+2 A2+2 A2+2 A4+2
www.tucepi.net/pandza

Apartments IVA
A2+2 A3+2 A4 A4+2
www.tucepi.net/iva

Apartments JADRE
A2+2 A4+1
www.tucepi.net/jadre

Apartment MARINA
A6+1 Deluxe
www.tucepi.net/marina

Apartments VERONIKA
A2+1 A6+4
www.tucepi.net/veronika

Apartments OZRENKA
A3+1 A2+1 A4+1 A5
www.tucepi.net/ozrenka

Apartments INES
A2 A3 A6
www.tucepi.net/ines

Apartments SILVA
A2 A2+1 A2+2 A2+2 A4+1
www.tucepi.net/silva

Apartments GROZDANA
A2 A2+1 A4+1 A4+1 room
www.tucepi.net/grozdana

Apartments HELENA
A4+3
www.tucepi.net/helena

Apartments ROSEMARIE
A2+1 A4+1 A2 A2+1 A4+1
www.tucepi.net/rosemarie

Apartments OLGA
A2 A4 A6+3
www.tucepi.net/mandic

Apartments EDO DESPOT
A2+1 A2+2 A4+2
www.tucepi.net/edo

Apartments SUZANA
A2+1+1 A4+1 A4+2
www.tucepi.net/suzana

Apartments Villa GRGO
A2 A2+1 A2+2 A3+2
www.tucepi.net/grgo

Apartments PILAN
A4+1
www.tucepi.net/pilan

Apartments MRAV
A2+2 A4+2
www.tucepi.net/mrav

Apartments BEŠLIĆ
A2+1 A2+1 A2+2 A2+2 A4+2
www.tucepi.net/beslic

Apartments ŠIMOVIĆ
A2 A2+2 A2+2 A3+2 A3+2 A2+2 A2+2
www.tucepi.net/simovic

Apartments IVICA MRAVIČIĆ
A2+2 A4+1
www.tucepi.net/ivica

Apartments MITAN
A2 A2+1 A2+2 A3+2 A4+1 A4+2 A7+2
www.tucepi.net/mitan

Apartments MAJA
A3+2 A4+2 A4+2
www.tucepi.net/maja

Apartments KATE
A4+1
www.tucepi.net/kate

Apartments BRANKO
A2 A2 A2 A4+1
www.tucepi.net/branko

Apartments RUŽICA
A2 A2+1 A2+1 A3+1
www.tucepi.net/ruzica

Apartments MIJAČIKA
A2 A3 A3 A8 bedrooms/Zimmer
www.tucepi.net/mijacika

Apartments ŠIMUN
A2+2 A4+1 bedrooms/Zimmer
www.tucepi.net/simun

Apartments ŠUĆUR
A2 A2 A2+2 A2+2 A4+1
www.tucepi.net/sucur

Apartments MILA (Pension)
A2+1 A2+1 A2+1 A2+1 A2+2 A3+2 A4
www.tucepi.net/mravicic-mila

Villa VESNA - apartment house
A7+3
www.tucepi.net/villa-vesna

Pension Villa BILI DVOR
apartments bedrooms pension restaurant
www.tucepi.net/bili-dvor

Apartments ANĐELKO
A2+1 A6+2
www.tucepi.net/andjelko

Apartments NEVENKA
A2+1 A2+2 A3+2 A8+2
www.tucepi.net/nevenka

Apartments NIKOLA
A2 A2 A2 A2 A2 A2 A2+2
www.tucepi.net/nikola

Apartments MILENA
A4+2 A6+1 A10+2
www.tucepi.net/milena

Apartments NENSI
A2+2 A2+2 A3+1 A3+1 A3+2 A4+2
www.tucepi.net/nensi

Apartments JANA
A2+1 A4+1 A4+2 A6+1
www.tucepi.net/jana

Apartments FABIJAN & KATE
A4+1 A4+2 A6+2 bedroom/Zimmer
www.tucepi.net/fabijan

Apartments & rooms NEDE
A2+1 A4+2 A6+2 bedroom/Zimmer
www.tucepi.net/nede

Apartments Villa MARIZA
A2+1 A2+1 A2+1 A2+2
www.tucepi.net/mariza

Apartments Villa MARKO
A4+1 A6+1 bedrooms/Zimmer
www.tucepi.net/vila-marko

Apartments MANLY
A2+1 A2+1 A4 A4 A4+1 A4+1
www.tucepi.net/manly

Apartments BARBARA
A2+1 A2+2
www.tucepi.net/barbara

Apartments ŠARIĆ
A2+1 A2+1 A2+1
www.tucepi.net/saric

Apartments NEVENKA ŠARIĆ
A2+1 A2+2 bedroom
www.tucepi.net/saric-nevenka

Apartments MARIJAN
A2 A2+2 A2+2 A3+2
www.tucepi.net/marijan

Vila STINA
A4+1 ****
www.tucepi.net/stina

Villa MAJA
Villa (A4+1) & pool
www.tucepi.net/grubisic

Apartments Tonći TOMAŠ
A2+1 A2+1 A2+1 A2+1
www.tucepi.net/tomas

Apartments ACIKA
A2+2 A3+2 A3+2
www.tucepi.net/acika

Apartments ANIMA
A2+1 A2+1 A2+2
www.tucepi.net/anima

Apartments ANKA
A2 A2+1 A2+1 A2+2 A2+2 A4+1
www.tucepi.net/anka

Apartments ELA
A2+2 A2+2 A2+2 A2+2 A4+2
www.tucepi.net/ela

Apartments MARTA
A2+2
www.tucepi.net/marta

Apartments MALINA
A2+1 A4+1 A4+2
www.tucepi.net/malina

Apartments TROSTEL
A4+1 A4+1
www.tucepi.net/trostel

Apartments ĆIRO
A4
www.tucepi.net/ciro

Apartments NADA
A2+1 A2+2 A3+2 bedrooms
www.tucepi.net/nada

Apartments ALENA
A2 A4 A4
www.tucepi.net/alena

Apartments MARIS
A2+2 A2+2
www.tucepi.net/maris

Apartments GUSAR
A2 A4 A4s
www.tucepi.net/gusar

Apartments TUČEPI
A3+2 A3+2 A4+2 A7+1 bedrooms
www.apartmanitucepi.com

INFO CENTER

General question's
Email us at
info@tucepi.net

Jesteś tutaj: Home Informacje Historia Historia Tučepi